Starší příspěvky

  • expand2021 (104)
  • expand2020 (187)
  • expand2019 (145)
  • expand2018 (126)
  • expand2017 (49)

Nechte hněv stranou (Erasmus+)

Šablony 2

Obecní úřad

Žák

Učitel

Týden 22. – 26. 3. 2021

Milé děti, i když to tak za oknem zatím nevypadá, o víkendu podle kalendáře začalo jaro. Určitě jste už venku viděli první sněženky, možná i krokusy nebo žluté orseje. Spousta květinek ještě čeká pod zemí, až je teplé paprsky sluníčka probudí a vytáhnou ven. Zdravíme vás s paní učitelkou Míšou a posíláme na další várku pracovních listů (k založení a vybarvení políček), pohádku o kočičkách a pár dalších úkolů pro zábavu.

Zde jsou pracovní listy k založení, na každý den jeden:

Zde prosím vložit PL 16, PL 17, PL 18, PL 19, PL 20

A tady už je pohádková část:

Když půjdete na procházku, určitě už někde najdete rozkvetlé „kočičky“. Správně se ten strom nejmenuje kočička nebo kočkovník (jak si někdy některé děti myslí 😊) ale vrba jíva. Dlouho jsem hledala, proč se „kočičkám“ vlastně říká „kočičky“ a našla jsem jednu starou pohádku:

Proč na stromě rostou „kočičky“?

Jednou na jaře si malá koťátka hrála na dvorečku. Jejich maminka se vydala na lov, aby neměly hlad. Řekla jim, aby nikam nechodily a počkaly na ni na dvorečku, ale copak ji malá koťátka poslechla? Chvilku si na dvorečku hrála na schovávanou a na honěnou, ale za chvíli je to přestalo bavit. Řekly si, že se podívají jenom kousek za vrátka, na to maminka určitě nepřijde. Opatrně vykoukly ven, a když zjistily, že je za plotem nic zlého nečeká, osmělily se a šly na procházku. Přešly přes vesnici, přes pole a louku, až došly k potoku. Koťátka nikdy předtím potok nikdy neviděla. Po hladině občas ještě plaval kousek ledu po jarním tání a koťátka si na něj chtěla sáhnout. Natahovaly se z kraje potoka, ještě kousek a ještě – až jedno koťátko spadlo do vody. To se ví, že koťátko neumělo plavat. Volalo o pomoc a další dvě koťátka se ho pokoušela vytáhnout. Po chvilce spadly do potoka za ním a všechny tři koťátka začal unášet proud a začaly se topit. Koťátka plakala, že neposlechla maminku a myslela si, že už je s nimi konec. Najednou ve vodě ucítily proutky. Vrba jíva, která u potoka rostla, koťátka viděla a spustila své větve do vody, aby se jich koťátka mohla zachytit. Koťátka se proutků chytily drápky a vrba je pomaličku vytáhla na břeh. Zachránila koťátkům život. A na památku toho dobrého skutku na ní každý rok vykvetou malé „kočičky“, které jsou hebké, jako kožíšek malého koťátka.

Když půjdete na procházku, určitě někde u vody kvetoucí vrbu najdete a budete si moct pohladit její malé „kočičky“.

Můžete si „kočičky“ také namalovat, nebo vyrobit z vaty:

 

 

A posílám vám ještě jednu pohádku o Koťátku, poslechněte si ji a můžete plnit další úkoly:

https://www.youtube.com/watch?v=pV05C_t0vu8&ab_channel=Poh%C3%A1dkov%C3%BDPir%C3%A1t

  1. Namaluj, která zvířátka radila koťátku. Které bylo první? Které poslední? Které bylo hned za koníkem? Které bylo před kocourem?
  2. Další úkoly o koťátku k vytisknutí: Pracovní listy koťátko
  3. Hádej, jaké zvířátka mohlo koťátko na dvorku ještě potkat:

Víte, kdo tak nahlas štěká, kdo zloděje v noci leká,

kdo, uhlídá dům i ves? Ano, správně, je to PES.

 

Vidí myšku, hned ji chytí, očima si přitom svítí.

Každý kluk i holčička, ví, že je to KOČIČKA.

 

Obilí i zrnko máku hned si vezme do zobáku.

Zato snáší vajíčka. Kdopak je to? SLEPIČKA.

 

Bílý kožich chundelatý, na krku mí zvonec zlatý.

Z nebe nebo z kopečka přiběhla k nám OVEČKA.

 

Trávu mění na mlíčko, k tomu bučí maličko.

Poznali jste? Sláva! Je to totiž KRÁVA.

 

Je to zvíře chrochtavé, neustále špinavé.

Navíc není králem v kráse, poznali jste? Je to PRASE

Mějte se krásně, zdraví p. uč. Daniela.