Starší příspěvky

Nechte hněv stranou (Erasmus+)

Šablony 2

Obecní úřad

Žák

Učitel

Milí Broučci

Moc Vás všechny zdravím! Pořád se ještě nemůžeme potkat, ale věřím, že už to nebude dlouho trvat a my Vás s paní učitelkou Janou budeme vítat s otevřenou náručí zase zpátky ve školce. Moc se na Vás těšíme! Ale nebojte, něco se pro Vás chystá, zatím však ještě pssst…..  

Doufám, že jste prožili krásně Velikonoce, a že kluci nezapomněli maminku nebo sestru pořádně sešmarovat. A holky…. doufám, že jste pro tatínka nebo brášku měli pěkně pomalované vajíčko. 😊 

Už tu ale máme duben. V tomto měsíci má země nejen svátek, ale hlavně…. Určitě bychom si povídali o povolání, dopravě a dopravních prostředcích. A čím tedy začneme? Jaro k tomu úplně nahrává.

Určitě bychom začali profesemi. Jaké všechny znám, co jednotlivá povolání potřebují – jaké nářadí, pomůcky či potřeby. Určitě bychom si povídali také o tom, co dělá tvoje maminka a tatínek. Jaké je jejich zaměstnání. Proč vlastně lidé chodí do práce a jaké by to bylo, kdyby někdo do práce nechodil. Ne nadarmo se říká: „Bez práce nejsou koláče.“ A co bych chtěl dělat až budu velký? A proč? To by mohl být námět na to, to nakreslit. 

 Určitě bychom si zahráli hru: „Poznej, čím jsem.“ V ní by někdo pantomimicky ztvárnil povolání a ostatní by to museli uhádnout. Moli bychom si pomoci i kartičkami s profesemi, abychom nemuseli úplně hledat, které ještě nebylo. Zkus si to doma zahrát, určitě zažiješ s maminkou, tatínkem nebo bráškou či sestrou u toho spousty legrace. Už jenom to poznat. 

A znáš nějakou písničku, kde se zpívá o profesi? Zkus si vzpomenout, než ti napovím…… Tak tedy: Pec nám spadla; Poštovský panáček; Šili, šili, ševci boty a taky Šel zahradník do zahrady. Tu umíme i v pohybem, viď? Zvládneš to?  

A jelikož je jaro, tak bychom si mohli zkusit jaké to je být zahradníkem. To můžeš i ty doma. Zkusíš to se mnou? Určitě je to dobrovolné. Možná už tím zahradníkem jsi, když doma pomáháš.  

Tady je jeden nápad…..Do mističky si dej vatu a na ni si polož semínko např. fazolky. Nezapomeň zalít, aby vyklíčilo. Až se rozloupne a začne růst stonek zkus si ji přesadit do průhledného kelímku.  Dej do ní hlínu (nezapomeň ji udělat naspod dírku a dát pod kelímek mističku. Bude tam odtékat přebytečná voda). Do hlíny vlož své naklíčené semínko. Zkus ji dát víc k okraji. Tak později uvidíš, jak dál roste a jak se ji tvoří kořínky směrem dolů. Pak už pokračuj v zalévání a starání se o ni. Uvidíš, jak se ji povede. Dovedeš říci, co vše rostlinka potřebuje? Jsou to 4 důležité věci – voda, vzduch, sluníčko a hlína. Jaké to je být zahradníkem? Možná máte doma zahrádku a jsi na ni jako doma. Víš, co každý zahradník potřebuje, jak se o zahrádku stará apod.? Kdybys nevěděl, rodiče ti určitě pomohou a dozvíš se mnoho dalšího. Nebo si můžeš prohlédnout nějakou knížku, která by ti mohla pomoci. Můžeš si taky nakreslit doprostřed papíru sebe jako zahradníka a z novin nebo letáků vystřihnout nářadí, které zahradník všechno potřebuje a nalepit jej. Kolik jsi jich našel? Spočítal bys je?  

Teda, já už se těším, až mi pak povyprávíte, jak se Vám dařilo. Jestli ti semínko vyklíčilo a jak je velké. Jestli se ti podařilo najít další písničky a nakreslit sebe. A zda jsi zvládl spočítat všechny ty obrázky, které jsi našel. A pokud budeš chtít, určitě budeme rádi za nějakou fotečku. Ať už při kreslení či práci na zahrádce. 

Broučci, tak hurá do toho! Těším se zase příště! 

Pracovní listy

p.uč. Marcela