Starší příspěvky

Nechte hněv stranou (Erasmus+)

Šablony 2

Obecní úřad

Žák

Učitel

Náměty na činnosti pro Broučky – Dopravní školička

Milí Broučkové!

Posíláme vám mnoho pozdravů a už se těšíme na den, kdy se shledáme ve školce! Tento týden se sice ještě neuvidíme, ale vy jste šikulky a spoustu úkolů zvládnete i doma. Tak se podíváme, o čempak si povídáme…aha – dopravní školička. Protože po cestě a po chodníku chodíme všichni, tak i malé děti musí znát alespoň některá důležitá pravidla. Ještě si budeme dále povídat o některých důležitých profesích – o policistech, hasičích, lékařích, protože když už se nám na silnici něco přihodí, jsou mezi prvními, kteří nám přispěchají na pomoc…

Semafor pro chodce bývá na rušnějších silnicích u přechodu pro chodce. Vždy přecházej jen na zelený signál, na červený stůj! Pokud u přechodu semafor není, vždy se pozorně rozhlédni vlevo, vpravo a ještě jednou vlevo. Pak se vydej přímou – nejkratší cestou přes přechod.

Ve velkých městech na rušných křižovatkách se řídí lidé, kteří mají slabý zrak nebo nevidí vůbec, zvukovými signály semaforu. Pokud slyší „tikání“ s pomlkou (.-.-.-.-) , vědí, že musí stát. Na semaforu pro chodce v tu chvíli svítí červené světlo. Pokud uslyší rychlé „tikání“ bez pomlky(……..), vědí, že na semaforu pro chodce svítí zelené světlo a mohou bezpečně přejít po přechodu na druhou stranu ulice. Zkus si takovou hru s někým zahrát – se zavřenýma očima zkus poznat správný signál „stůj“ nebo „volno“ a přejít pomyslný přechod pro chodce.

Přecházení po přechodu pro chodce

Pracovní list Semafory

Pracovní list Přechod pro chodce

Když jdeme se školkou na vycházku, nosí vždy první a poslední dvojice dětí reflexní vesty, abychom byli dobře vidět na silnici. Pokud půjdeš po silnici za šera nebo dokonce potmě, jsou jakékoli reflexní prvky ještě důležitější!!! Zkus si doma nějaké najít a posvítit si na ně!

Reflexní prvky

Pracovní list SUDOKU

Pracovní list značky

říkanka KRUH

                                                                                                                                paní učitelka Jana